Yeni kripto para borsası Kuantist hizmete başladı

Kamuoyunda kripto para yasası olarak bilinen Sermaye Piyasası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, haziran ayının son günlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi ve 2 Temmuz’da Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mayıs 2019-Haziran 2021 arasında Borsa İstanbul Türev Piyasalar Ürün Geliştirme Direktörlüğü görevini üstlenen Serhat Yıldız, Kuantist isimli yeni nesil kripto para borsası kurdu.

Kuantist, kullanıcıların banka hesapları üzerinden Türk Lirası göndererek 7/24 Bitcoin ve diğer kripto varlıkları alıp satabilmesine olanak tanıyor.

Kuantist’in Kurucusu ve CEO’su Serhat Yıldız, “Kuantist’in temel amacını blokzincirini merkeze alan Ar-Ge faaliyetleriyle kullanıcılarına fayda sağlamak olarak özetliyoruz. Bu kapsamda Kuantist olarak ülkemizin finansal mimarisinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla blokzinciri odaklı araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Yasalaşan kripto para kanununa ilişkin değerlendirmelerini de paylaşan Serhat Yıldız, “Düzenlemenin hâlihazırda kripto benimsemesi açısından bölgesinin lider ülkelerinden biri olan Türkiye’nin kripto varlıklar alanındaki gelişmelere öncülük etme potansiyelini artıracağına, yerel pazardaki rekabeti destekleyerek kullanıcı deneyimini iyileştireceğine inanıyoruz. Regülasyona tam uyum sağlama ve bu büyüyen pazarın öncülerinden biri olma amacıyla bir yandan ürün kalitemizi en üst seviyeye taşıyor, bir yandan da hem yerel hem de küresel tarafta öncü kuruluşlarla işbirliğine imza atıyoruz. Kripto varlık saklama hizmetleri için siber güvenlik kuruluşlarından sertifikalı Fireblocks ile çalışıyoruz. Öte yandan regülasyon çerçevesinde önem arz eden kimlik doğrulama, biyometrik tanıma, uzaktan müşteri edinimi (KYC) ve canlılık tespiti alanında Türkiye’nin öncü teknoloji şirketlerinden Arvis Teknoloji’yle işbirliği yürütüyoruz. Oluşturduğumuz iç politikalarla Kuantist’in tüm ilgili birimlerinde çalışan ekip arkadaşlarımızın bireysel lisanslama süreçlerinin Sermaye Piyasası lisanslama prosedürü doğrultusunda tamamlanmasını sağladık. Teknik altyapımız ve uzman kadromuzla kripto yasasının tüm şartlarına hazırız” diye konuştu.

Reklam

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir