Yatırım fonları için uygulama

Fonmap Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tuba Ertugay, daha önce bu fonlara yatırım yapmak isteyenlerin her fon yönetim şirketinde ayrı ayrı ve fiziksel ortamda hesap açması gerektiğini, kendilerinin geliştirdiği uygulamayla Fonmap’te uzaktan erişimle hesap açılmasının ve uygulama üzerinden yatırım yapılmasının mümkün olduğunu anlattı.

200 milyarlık piyasa

Türkiye’de 10 yıllık geçmişi olan alternatif yatırım fonları piyasasının 200 milyar lira büyüklüğü aştığını belirten Ertugay, “Fonmap uygulaması ile alternatif yatırım fonlarına erişimi tamamen dijital ortama taşıyoruz” dedi. Ertugay şöyle devam etti:

“Fonmap’te, bireysel yatırımcıların önündeki erişim engellerini kaldırarak alternatif yatırım fonlarına yatırımı geniş kitlelere ulaştırma amacıyla yola çıktık. Fonmap’in alternatif yatırım fonlarına sağlayacağı erişim kolaylığı ve likiditenin, sermaye piyasalarına yepyeni bir soluk ve anlayış getireceğine inanıyoruz. Fonmap’te yatırımcılar, alternatif yatırım fonlarını keşfederek, portföylerini zenginleştirebilecekler.”

Karşılaştırma imkanı

Kullanıcıların, SPK tarafından ihracı onaylanan fonları tek bir uygulama üzerinden takip edebileceğini vurgulayan Ertugay, şunları söyledi:

“Anlaşmalı olduğumuz portföy yönetim şirketlerinin ihraçtaki fonlarını alabiliyorlar. Finansal geleceklerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar sadece birkaç tıkla geleceğin unicorn’unun veya bir AVM’nin yatırımcısı olabiliyor. Fonların performansını, altın, BIST 100 endeksi, temel döviz kurları ile karşılaştırmalı görerek, yatırım kararlarına derinlik sağlayan ekranlar sunuyoruz. Bunun yanı sıra, yeni ihraç edilen fonlara dair duyurular, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildirimleri, bağımsız denetim raporları ve piyasadan haberlerle de yatırımcının güncel duruma hâkim olarak yatırım yapabilmesi için dinamik bir ortam oluşturduk. Dağıtım anlaşması yaptığımız ilk portföy yönetim şirketleri, Re-Pie Portföy, Albaraka Portföy, İstanbul Portföy, BV Portföy, 24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy ve Neo Portföy oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir